Junior Division State Finalists  4th from left - Aaron Wilmoth - Walton MS; Junior Division State Finalist

2020 East Panhandle Regional Science and Engineering Fair
Congratulations to all Walton County School District students who participated with students from Okaloosa County in the 2020 East Panhandle Regional Science and Engineering Fair held on January 29, 2020 at the Northwest Florida Fairgrounds. Students attended the Awards Ceremony on Tuesday, February 2, 2020, held at Beachside Community Church.
Walton County School District is very proud to announce our Regional Science Fair Winners and State Finalists for 2020! The 65th State Science and Engineering Fair of Florida will be held March 23-27 in Lakeland, Florida.
Congratulations and Best Wishes to All!

STATE FINALISTS!

Senior Division
• Sophie Harris - South Walton HS - Snails in the Spotlight
Junior Division
• Aaron Wilmoth - Walton MS - It's All in Your Head - Virtual World Telekinesis

Broadcom MASTERS (Math, Applied Science, Technology and Engineering for Rising Stars) - National Competition for 6th, 7th, and 8th grade students.
• Aaron Wilmoth - Walton MS

SPECIAL AWARDS

Reliance Test and Technology
• Zoe Orange - Paxton School
Navy - Naval Science Award
• Arya Patel, Walton MS

Miracle Strip Veterinary Medical Society
• Arya Patel - Walton MS

Northwest Florida State College 2 Year Scholarships
• Sophie Harris - South Walton HS
• Naydene Higgins - Paxton School
• Tayten Lehmann - Paxton School

CATEGORY AWARDS

Cellular/Molecular Biology and Biochemisty - Senior Division
3rd Place - Senior Division
• Anzhela Gorbyleva - How Does Nanosilver in Consumer Products Affect Pond Life - South Walton HS

Environmental Engineering - Junior Division
1st Place - Junior Division
• Nicole Gross and Seri Brown - Food Fuel - Freeport MS

Intelligent Machines, Robotics and Systems Software - Junior Division
1st Place - Junior Division
• Aaron Wilmoth - It's All in Your Head - Virtual World Telekinesis - Walton MS

Plant Sciences - Senior Division
1st Place - Senior Division
• Naydene Higgins and Tayten Lehmann - Getting to the Root of Acid Rain - Paxton School

Animal Sciences - Senior Division
1st Place - Senior Division
• Sophie Harris - Snails in the Spotlight - South Walton HS

Engineering - Junior Division
Honorable Mention
• Zoe Orange - Omnipod Armor – Paxton School

Biomedical and Health Sciences - Junior Division
Honorable Mention - Junior Division
• Arya Patel - Stress on Sutures - Walton MS

Pictures are of Walton and Okaloosa Award Recipients

Regional Science Fair 2020

Far right - Zoe Orange - Paxton School; Reliance Test and Technology Award

Regional Science Fair 2020

Right: Anzhela Gorbyleva - South Walton HS; Cellular/Molecular Biology and Biochemistry - Senior Division - 3rd Place Award Recipient                "How Does Nanosilver in Consumer Products Affect Pond Life"

Regional Science Fair 2020

3rd and 4th from left:  Environmental Engineering Junior Division; Nicole Gross and Seri Brown - Freeport MS - "Food Fuel" 

Regional Science Fair 2020

Far Left: Aaron Wilmoth - Walton MS
Intelligent Machines, Robotics and Systems Software - Junior Division
First Place Award Recipient

Regional Science Fair 2020

On right: Arya Patel - Walton MS
Naval Science Award

Regional Science Fair 2020
From Left, 2nd and 3rd: Naydene Higgins and Tayten Leymann
Plant Sciences - Senior Division
First Place Award Recipients
"Getting to the Root of Acid Rain"
Regional Science Fair 2020
Northwest Florida State College 2 Yr Scholarships
Sophie Harris - South Walton HS
Naydene Higgins - Paxton School
Tayten Lehmann - Paxton School
Regional Science Fair 2020
Second from Left: Aaron Wilmoth - Walton MS

Broadcom MASTERS (Math, Applied Science, Technology and Engineering for Rising Stars)
National Competition for 6th, 7th, and 8th grade